Burak Emek

Hakkımda

Barış Pınarı Operasyununda

Burak Emek (d. 27 Mart 1994, Diyarbakır), Türk gazeteci ve yazar.

İbrahim Emek ve Hülya Emek’in oğulları olarak 27 Mart 1994’te Diyarbakır’da doğdu. Anne tarafı Dicle baba tarafı Karacadağlıdır. Annesi ev hanımı, babası ise emeklidir. Üniversite Eğitimini Dicle Üniversitesi’nde sürdürüyor,  Anadolu Üniversitesi Medya İletişim Bölümünden mezun oldu.

2012 yılında mesleğe Diyarbakır’da ‘TV 21’ adlı yerel televizyonda reji operatörü olarak başladı. Can TV’de kameraman olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalıştı.

 2014 Yılında ise İhlas Haber Ajansı’nda (İHA) Kameraman ve Muhabir olarak çalışmaya başladı. Bu görevini sürdürürken Diyarbakır’da sık sık yaşanan sokak olaylarını takip etti. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinden (GGC) 2015 yılında  ‘Yılın başarılı gazetecileri yarışmasında, ‘Diyarbakır karıştı: Ölü ve yaralılar var’ görüntüsü ile görüntü dalında mansiyon ödülü aldı.

2016 yılında İHA’da Operasyon  biriminde görev aldı. Bu süre zarfında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nden (GGC) 2016 yılında ‘Yılın başarılı gazetecileri yarışmasında, “Bağlar’da çatışma, yaralı polise vatandaş siper oldu” haberiyle “TV haber” dalında birincilik ödülü aldı.

Irak’ta yaklaşık 130 gün çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek  2017 yılı 15 Şubat itibarıyla Demirören Haber Ajansı’nda (DHA)’da çalışmaya başladı. Başarılı haberlere imzan atan Emek, 24 Ekim 2018’de Türkiye’de kurulan Azerbaycan destekli Haber Global TV’nin Diyarbakır bürosunda kurucu olarak yer aldı. Haber kameramanı olarak çalışan Emek, aynı zamanda prodüktörlük yaparak bir çok habere imza attı. 

2018 yılında düzenlenen Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD) ’23’üncü Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda ‘Cinayet Zanlısıyla Röportaj, ‘Yılın En İyi Röportaj Haberi dalında birincilik ödülü aldı.

Aynı yıl içerisinde Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) 2018 yılında 33’ncisini düzenlediği “Yılın Başarılı Gazetecileri” yarışmasında ‘Gelinsiz Damat haberiyle TV Haber Dalında birincilik ödülü aldı.

2019 Yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de Fırat’ın Doğusu’na yönelik başlattığı ‘Barış Pınar’ı Harekatı takibi yaptı. Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD) 2019 yılında Barış Pınarı Harekatı’nda Suriye Sınır hattında ‘Yılın Haber’ görüntüsü ödülüne layık görüldü.


2021 Yılında Diyarbakır Anneleri haberleriyle Diyarbakır DHA bürosu adına Memur-SEN ve Eğitim -Bir-Sen adına ‘Haber Ödülü’ aldı.

2021 Yılında Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin (THKD) düzenlediği, ’25’inci Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda Demirören Haber Ajansı (DHA) Diyarbakır muhabiri Burak Emek, ‘Röportaj Haber’ kategorisinde ‘Yılın en iyi röportaj haberi’ ödülüne layık görüldü.

Halen, Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) muhabir olarak görevine devam etmektedir.

https://www.dha.com.tr/english/best-interview-news-of-the-year-award-goes-to-dha/haber-1844031