Burak Emek

Sur’daki santraç turnuvasına 15 ilden 96 sporcu katıldı

Diyarbakır’ın Sur Belediyesi’nce tarihi İç Kale içerisinde 2 gün boyunca sürecek 3 ayrı kategorideki santranç turnuvası 15 ilden 96 sporcunun katılımıyla başladı.

Sur Belediyesi tarafından, yetişkinler,gençler ve çocuklardan oluşan 3 ayrı kategori için santranç turnuvası yapılacağı duyuruldu. Bu kapsamda turnuvaya 15 ilden 96 sporcu katıldı. Aileleriyle birlikte kente gelen sporcular, Sur ilçesindeki İç Kale’de bulunan yerleşkeyi gezdikten sonra müsabakaya katıldı. Sporcular ve ailelerinin de olduğu müsabakaya Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Abdullah Çiftçi geldi. Müsabakaya katılan bir kişi ile taşı oynatarak turnuvayı başlatan Çiftçi, daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında kente Yalova’dan gelen çocukları ağırladı.

‘5 MİLYON TURİSTİ AĞIRLAMA KAPASİTESİNE SAHİBİZ’

Burada konuşan Sur Kaymakamı ve Belediyesi Başkanvekili Abdullah Çiftçi, 15 ilden gelen sporcularla beraber olduklarını söyledi. Çiftçi, “Biliyorsunuz ki satranç hem spor hem bir oyun. Diyarbakır’da bir farkındalık oluşturmak istedik ve aileleriyle beraber gelen bu sporcularımızda hem Diyarbakır’ın tanıtımına  hem de buradaki güzellikleri beraber paylaşma noktasında önemli bir farkındalık oluşturacağını düşünüyoruz . Yarışmamız ödüllü bir yarışma, Türkiye genelinde yarışmacıların katıldığı 3 kategoride ki bir yarışma yetişkinler, gençler ve çocuklara yönelik bir yarışmadır. Her üç dalda ilk 3’e girenlere  ödüller vereceğiz yaklaşık 10 TL’nin üzerinde bir ödül olacak. Başta ifade ettiğim gibi en önemli amacımız Diyarbakır’ı tanıtmak şehrin normallerini bütün dünya ile paylaşmak istiyoruz ,  5-6 yıl önce kötü olaylarla anılmış bu mekanı hak ettiği değerlerle tanıştırmak istiyoruz. Diyarbakır gerçekten de tarihi kültürü medeniyeti değerleri itibariyle Türkiye’nin en özel illerinden birisi ve tarihi bu kadar değerli olan bu kentin güzel şeylerle anılması noktasında gayret içerisindeyiz. Biz gerek Sur Kaymakamlığı, Sur Belediyesi olarak Diyarbakır’ın bu güzelliklerinin tanıtılması noktasında özel bir gayret içerisindeyiz. Buranın 5 milyon turisti ağırlama kapasitesine sahip bir olduğunu düşünüyorum ve bu potansiyele ulaşma noktasında her geçen gün bir gayret içerisindeyiz. Sur’un her sokağında bir turist kafilesiyle karşılaşabiliyoruz. Bu şehrimiz adına güzel bir gelişme ve inşallah artarak devam edecek” dedi.

Programın ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında kente Yalova’dan gelen çocuklar, Sur Belediyesi Başkanvekili Abdullah Çiftçi’ye plaket verdi.

Yorum ekle