Burak Emek

Hakkımda

Barış Pınarı Operasyununda

Burak Emek (d. 27 Mart 1994, Diyarbakır), Türk gazeteci ve yazar.

İbrahim Emek ve Hülya Emek’in oğulları olarak 27 Mart 1994’te Diyarbakır’da doğdu. Anne tarafı Dicle baba tarafı Karacadağlıdır. Annesi ev hanımı, babası ise emeklidir. Üniversite Eğitimini Dicle Üniversitesi’nde sürdürüyor,  Anadolu Üniversitesi Medya İletişim Bölümünden mezun oldu.

2012 yılında mesleğe Diyarbakır’da ‘TV 21’ adlı yerel televizyonda reji operatörü olarak başladı. Can TV’de kameraman olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalıştı.

 2014 Yılında ise İhlas Haber Ajansı’nda (İHA) Kameraman ve Muhabir olarak çalışmaya başladı. Bu görevini sürdürürken Diyarbakır’da sık sık yaşanan sokak olaylarını takip etti. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinden (GGC) 2015 yılında  ‘Yılın başarılı gazetecileri yarışmasında, ‘Diyarbakır karıştı: Ölü ve yaralılar var’ görüntüsü ile görüntü dalında mansiyon ödülü aldı.

2016 yılında İHA’da Operasyon  biriminde görev aldı. Bu süre zarfında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nden (GGC) 2016 yılında ‘Yılın başarılı gazetecileri yarışmasında, “Bağlar’da çatışma, yaralı polise vatandaş siper oldu” haberiyle “TV haber” dalında birincilik ödülü aldı.

Irak’ta yaklaşık 130 gün çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek  2017 yılı 15 Şubat itibarıyla Demirören Haber Ajansı’nda (DHA)’da çalışmaya başladı. Başarılı haberlere imzan atan Emek, 24 Ekim 2018’de Türkiye’de kurulan Azerbaycan destekli Haber Global TV’nin Diyarbakır bürosunda kurucu olarak yer aldı. Haber kameramanı olarak çalışan Emek, aynı zamanda prodüktörlük yaparak bir çok habere imza attı. 

2018 yılında düzenlenen Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD) ’23’üncü Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda ‘Cinayet Zanlısıyla Röportaj, ‘Yılın En İyi Röportaj Haberi dalında birincilik ödülü aldı.

Aynı yıl içerisinde Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) 2018 yılında 33’ncisini düzenlediği “Yılın Başarılı Gazetecileri” yarışmasında ‘Gelinsiz Damat haberiyle TV Haber Dalında birincilik ödülü aldı.

2019 Yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de Fırat’ın Doğusu’na yönelik başlattığı ‘Barış Pınar’ı Harekatı takibi yaptı. Türkiye Haber Kameramanları Derneği (THKD) 2019 yılında Barış Pınarı Harekatı’nda Suriye Sınır hattında ‘Yılın Haber’ görüntüsü ödülüne layık görüldü.


2021 Yılında Diyarbakır Anneleri haberleriyle Diyarbakır DHA bürosu adına Memur-SEN ve Eğitim -Bir-Sen adına ‘Haber Ödülü’ aldı.

2021 Yılında Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin (THKD) düzenlediği, ’25’inci Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması’nda Demirören Haber Ajansı (DHA) Diyarbakır muhabiri Burak Emek, ‘Röportaj Haber’ kategorisinde ‘Yılın en iyi röportaj haberi’ ödülüne layık görüldü.

2021 Yılında Türkiye’nin en kritik iki haberini doğru ve tarafsız olarak duyurması üzerine Diyarbakır İş İinsanları Zirvesi’nden Araştırmacı Habercilik ödülüne layık görüldü.

TÜRKİYE’YE KAYIP KÜBRA EKİN HABERİ FLAŞ OLARAK DUYURULDU

Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği ve 13 Kasım 2021’den bu yana kayıp olarak aranan Kübra Ekin’in, 5 Kasım 2021’de Bismil ilçesinde öldürüldükten sonra yakılmış cesedi bulunan Mehmet Berat Kağanarslan (26) cinayetinde aranan 2 şüpheliden biri olduğu ortaya çıktı. Türkiye’deki internet siteleri, gazeteler ve televizyonlara son dakika gelişmesi olarak aktarılan bu olayı ilk kez DHA muhabiri Burak Emek imza attı.

               

TÜRKİYE’NİN ‘TACİZCİ’ OLARAK TANIDIĞI VE VAHŞİCE ÖLDÜRÜLEN GENCİN OLAYI DHA TARAFINDAN ORTAYA ÇIKARILDI

Kız çocuğunun fotoğrafını çektiği iddiasıyla öldürülen Ergün, tacizi engellemek istemiş

Diyarbakır’da ‘Kız çocuğunu taciz ettiği’ iddiasıyla vahşice öldürülen Ergün Arslan’ın (40) gerçek olayını DHA olarak Türkiye’ye gösterdik. Aslında Arslan’ın tacizi engellemek için müdahale ettiği çalışmayla ortaya çıktı.

Detaylar ise burada —) https://www.dha.com.tr/yazarlar/celal-korkut/gazeteciligin-en-guzel-yani-haber-atlatmak-2052473

 

 
TÜRKİYE’NİN EN KRİTİK İKİ OLAYINI DUYURAN DHA’YA DİYARBAKIR İŞ İNSANLARI ZİRVESİ’NDEN ARAŞTIRMACI HABERCİLİK ÖDÜLÜ

Tüm Türkiye’nin yakından takip ettiği ve 13 Kasım 2021’den bu yana kayıp olarak aranan Kübra Ekin’in, 5 Kasım 2021’de Bismil ilçesinde öldürüldükten sonra yakılmış cesedi bulunan Mehmet Berat Kağanarslan (26) cinayetinde aranan 2 şüpheliden biri olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır’da ‘Kız çocuğunu taciz ettiği’ iddiasıyla vahşice öldürülen Ergün Arslan’ın (40) gerçek olayını DHA olarak Türkiye’ye gösterdik. Aslında Arslan’ın tacizi engellemek için müdahale ettiği çalışmayla ortaya çıktı.

‘UYUŞTURUCU TACİRLERİNİN SALDIRISI’ DİYE GEÇİLEN HABERİN ASPARAGAS OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bazı haber ajansları tarafından ‘Uyuşturucu tacirlerinin öğrencilere saldırısında 1 ölü 4 yaralı’ haberi geçmesi üzerine Demirören Haber Ajansı (DHA) Diyarbakır Bürosu olarak yaptığımız çalışmada olayın aslında farklı olduğunu ortaya çıkardık. Yaptığımız çalışmalarda ve olayın olduğu ilk dakikalarda ‘Top atma nedeniyle’ olayın yaşandığını yazdık. Ancak buna rağmen yapılan haberlerde ısrar etmekte olan bir grup gazeteci için Diyarbakır Valiliği açıklama yaparak yalanladı.

 

                                         

Asrın Felaketi olarak tarihe geçen  7.6’lık depreme canlı yayında yakalandık

Diyarbakır’da ağır hasarlı Galeria Sitesi’nde yıkım durduruldu… Helikopterle kedi kurtarma operasyonu

Diyarbakır’da, depremde bir bloğunun yıkılması sonucu 89 kişinin hayatını kaybettiği ‘Galeria AVM’de yapılan kontrollü yıkım, içeride bir kedinin tespit edilmesi üzerine durduruldu. AFAD ve itfaiye ekipleri, kedinin kurtarılması için çalışma başlattı. 2 askeri helikopter de kedileri kurtarmak için geldi.

ASKERİ HELİKOPTER KEDİLER İÇİN DEVREDE

DHA muhabiri Burak Emek, CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada, “2 kedi için olağanüstü çaba var. Yoğun bir toz bulutu var. Helikopter binaya yaklaştı. Buradaki herkes boşaldı. Güvenlik gerekçesiyle bina boşaltılıyor. Helikopter çok yaklaştı. Helikopterlerin içerisinde kurtarma ekipleri olduğu bilgisini aldık. Ekipler kedileri kurtarmak için yoğun çaba sarf ediyor.” dedi.

TÜRKİYE’NİN MERAK ETTİĞİ O İSİM DHA’YA KONUŞTU.

 

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ OLAN 9 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ OLAYIN TANIĞI OLAY ÖNCESİ VE SONRASINI ANLATTI

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, 15 Haziran’da arazi meselesi nedeniyle Alyamaç ve Taş aileleri arasında çıkan silahlı kavgada 9 kişi öldü, 2 kişi ise yaralandı. Türkiye’nin gündemi olan bu olayla ilgili olarak yaralı olan 2 kişiden biri olan Ahmet Alyamaç DHA’ya konuştu. O anları anlatan amaç DHA tarafından servis edilen haberle olayın öncesini ve sonrasını anlattı.

Depreme tanıklık eden gazetecilerin anılarının yer aldığı ‘Sarsılma’ kitabı

Kahramanmaraş depremine tanıklık eden foto muhabir, muhabir ve kameramanların anılarını anlattığı ‘Sarsılma’ isimli kitap raflarda yerini aldı. Kitaba katkı sunan gazetecilere Türkiye Haber Kameramanları Derneği ve Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği tarafından plaket verildi. İstanbul’da düzenlenen gecede yer almaktan gurur ve onur duydum.

Türkiye’nin gündem olan haberine DHA imza attı

Diyarbakır’da tartıştığı trafik polislerin üzerine otomobili sürüp, olaya müdahale etmek isteyen kişiye çarparak kaçan Y.E.Y., kendisini yakalayan polis memuruna, 3 yakınıyla birlikte saldırdı. Takviye ekiplerin gelmesiyle kaçan 4 şüpheli aranırken, otomobil trafikten menedilerek sahibine 48 bin TL idari para cezası kesildi. Sürücü Y.E.Y., tutuklanırken 3 kişi ise serbest bırakıldı.

 

 

Halen, Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) muhabir olarak görevine devam etmektedir.

 

https://www.dha.com.tr/english/best-interview-news-of-the-year-award-goes-to-dha/haber-1844031